Az egyik legismertebb és legértékesebb gyümölcsünk. Tudtad, hogy 1200 fajtája létezik a világon?
Nos, hazánkban is jó néhány fajtája terem. A magyar alma messze földön jó hírnek örvend értékessége és kellemes íze miatt. A benne lévő tápanyagok hosszú időn keresztül biztosítja az életfeltételeket még akkor is, ha mást nem veszünk magunkhoz. Gyógyító ereje a hideg évszakokban is biztosított.
Mit gyógyít?
Minden betegség első számú ellenszere!
Fontos azonban, hogy ne keverjük az alma fajtákat, mert savasságuk eltér. Többet ártunk, mint használunk, ha összekeverjük.
- hasmenésre megfőzve kiváló
- fokozza az agyműködést
- gyomorrontás
- vese és máj működését segíti, szabályozza
- ízületi bajoknál savanyú almát egyél
- elhízott emberek is egyenek savanyú almát
- szorulásnál édes alma nyersen lereszelve
- vérszegénység esetén is ajánlott az édes alma
- széklet szabályzó az este elfogyasztott sült alma
- cukorbetegség
- köszvényes beteg nincs a sok alma evők között
Javallatok:
Almakúra:
Keveset mozgó emberek évente többször tartsanak almakúrát, hogy szervezetét megtisztítsa a mérgektől és lerakódásoktól. Ha többször végezzük (mondjuk 1-2 havonta), elég 6 napon át 1,5-2 kg almát megenni. Fontos: csak étkezés előtt és legalább 1 órával fogyasszuk! Semmi mással ne keverjük, de még más gyümölccsel se. Oka, az erjedési folyamat miatt beinduló alkoholképződés erős savasodást okozhat a szervezetben.
Almasavó:
Angolkór, hurutos köhögés, garat, légcső, tüdő izgalmainál, emésztési zavaroknál, gyomor, bél, májbajnál, valamint vérszegénységnél, lázzal járó betegségnél kiválóan alkalmazható.
Készítése:
Egyenlő részben összeöntünk almabort, tejet, vizet és lassan felmelegítjük, de nem forraljuk. Túró szerű anyag képződik, melyet szitán megszűrünk. A szüredék az almasavó. Fogyasztása egyénenként változik, de napi 1-2 evőkanállal fogyasszanak belőle. Vigyázat: ha hasmenést, vagy gyomornyomást észlel azonnal hagyja abba a kúrát!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése